haemophilia

Според проведено проучване над половината българи с хемофилия споделят всичко свързано със заболяването си с техния партньор

Според проведено проучване над половината българи с хемофилия споделят всичко свързано със заболяването си с техния партньор

 

Национално проучване реализирано в рамките на информационна кампания Liberate Life, открои любопитни тенденции за хората с хроничното заболяване хемофилия. Една от които е, че 58% от българите с хемофилия не се притесняват да споделят дори и неприятните моменти и ежедневните предизвикателства свързани с болестта им с техните близки. Този процент е радостен, защото пълноценните отношения с другите се основават именно на доверието.

Друг любопитен резултат е, че близо 40% от участниците в анкетата са имали притеснения, че може да имат трудности при създаването на семейство. Това е така именно защото хемофилията е генетично предавано заболяване. Вероятността за наследяване на болестта обаче зависи от фактори като дали майката, бащата или и двамата страдат от заболяването, както и от какъв пол е детето им. Положителната тенденция тук е, че близо 32% от анкетираните не са имали такива притеснения, точно защото да живееш пълноценно с хемофилия в днешно време е абсолютно възможно.

Проведената анонимна анкета засяга и една много актуална тема, а именно дигитализацията в подкрепа на здравето. 92% от анкетираните заявяват, че биха използвали дигитално приложение, което им помага да проследят всичко свързано със заболяването им. Високият процент е абсолютно очакван, като се има предвид, удобството, което такъв тип приложения ни предлагат в ежедневието. 

Като мотивиращ фактор за използването на такова приложение 58% от участниците посочват за най-важен, лекуващият им лекар да има достъп до данните в реално време, а съответно по 21% отдават първостепенно значение на това приложението да е изцяло на български език, както и на автоматичните напомняния за прилагане на лечение.

В България са достъпни няколко мобилни приложения, които спомагат в ежедневието на хората с хемофилия. Едно от тях е приложението florio HAEMO, като неговото предимство е, че е изцяло на български език. То е напълно безплатно и дава възможност на хората с хемофилия да следят състоянието си, като съчетава информация, свързана със заболяването, налични са напомняния за профилактика, а и лекуващият лекар има достъп в реално време до всички данни. Всичко това прави по-лесно прогнозирането и планирането на ежедневието.

Информационната кампания Liberate Life на фармацефтичната компания Sobi, цели да повиши осведомеността на обществото за заболяването, както и да покаже нагледно, че благодарение на съвременните възможности за лечение, пълноценен живот с хемофилия е напълно възможен. Повече информация, полезни ресурси, любопитни истории и съвети за живот със заболяването може да откриете тук

 

 

NP-19511; 11/2021