Смяна на терапията?
Мислите ли да отидете на екскурзия, да започнете нова работа или да се присъедините към мача в събота? Чудите се кое лечение на хемофилията е най-подходящото за вас? Обмисляте кое лечение най-добре отговаря на амбициите ви и ви дава свобода да водите живота, който искате? Изборът на лечение е важно решение и намирането на най-добрия вариант за вашите нужди може да изисква някои проучвания. Какъвто и път да предприемете, важно е вие и вашият лекар (или лечебен център) да работите заедно, за да сте сигурни, че сте добре информирани, за да се чувствате комфортно и уверено с взетото решение.
ПРОМЕНЯЙТЕ СЕ
Не сте обвързани завинаги с първото лечение, което сте избрали. Ако не е подходящо за вас, в повечето случаи ще имате възможност да преминете към такова, което по-добре отговаря на вашите нужди. И вие няма да сте единствените: повечето хора с хемофилия са променили лечението си в даден момент от живота1. Към момента малко данни показват проблеми с безопасността при промяна на един фактор с друг; просто е препоръчително след промяната да бъдете наблюдавани и да се прави оценка по отношение на развитието на инхибитори.1,2,4
Какво са инхибиторите?
И така, какво са инхибиторите и защо трябва да ви наблюдават, ако промените лечението? Те са споменати тук, защото съществува схващането, че при смяна на лечението може да се увеличи рискът от развитие на инхибитори.
В действителност рискът от развитие на инхибитори зависи от много неща - и някои от тях нямат никаква връзка с вашето лечение. 1 Както бе споменато, в хода на лечението много хора с хемофилия са преминали на друг фактор. 1 За по-голямата част от пациентите смяната на продуктите не води до развитие на инхибитори. 4
Световната федерация по хемофилия (WFH) препоръчва на хората с хемофилия при промяна на фактора да бъдат наблюдавани за развитието на инхибитори. 4 Говорете с вашия лекар, ако имате притеснения или въпроси относно развитието на инхибитори при смяна на лечението - те ще знаят всичко за това.
Tрябва да се чувствате сигурно и комфортно с лечебния си план, за да се възползвате от възможностите, които животът ви предлага. Ако мислите за промяна на лечението, добре е да се свържете с лечебния си център възможно най-скоро. Те ще направят оценка на вашето състояние, за да преценят дали смяната на фактора е добро решение за Вас. 3 И да Ви осигурят безопасен и гладък процес по смяна на терапията. 3
Ако чувствате дори и най-малкото притеснение относно безопасността на лечението, най-доброто, което можете да направите, е да научите повече за процеса на одобрение на лекарства, през който е преминало и назначеното ви лекарство. Така ще бъдете по-подготвени за разговори с вашия лекар или медицинска сестра и ще ви помогне да се чувствате по-удобно (и уверено) в избраната от вас терапия или терапиите, които обмисляте.
Всички установени методи за лечение (като EHL) са преминали през този много строг процес на одобрение. Преди нов фактор на съсирване дори да бъде разгледан за одобрение, той първо трябва да премине през много кръгове клинични и лабораторни проучвания. Те могат да отнемат до 10 години и обикновено се включват най-малко 100 пациенти за хемофилия А и 40 пациенти за хемофилия В. Само след приключването им независима регулаторна агенция ще помисли за одобрение на терапията. Тогава, дори след одобряване на новата терапия, нейната ефективност (наречена ефикасност) и безопасността за пациентите ще бъдат непрекъснато изследвани. Ще се премине през повече кръгове от по-големи проучвания, в които участват още повече пациенти (поне 200). 4, 7 Така че можете да бъдете сигурни, че лечението ви има доказана безопасност, за да помогне на хората като вас.
Използвайте максимално посещението при вашия лекар
Литература:
1. IorioI, PuccettoP, Makris M. Clotting factor concentrate switching and inhibitor development in hemophiliaA. Blood. 2012 Jul 26;120(4):720–727.
2. Coppola A, MarroneE, Conca P, Cimino E, Mormile R, Baldacci E, et al. Safety of switching factor VIII products in the era of evolving concentrates: myths and facts. SeminThrombHemost. 2016 Jul;42(5):563–576.
3. Harrington C, Hay C, Vidler V, DattaniR,HeygateK. Switching factor products: selecting patients and managing the process. Journal of Haemophilia Practice 2014 May;1:24–29.
4. World Federation of Hemophilia. Guidelines for the management of haemophilia 2nd edition. 2012. Available at: https:// www1.wfh.org/publication/files/pdf-1472.pdf (accessed June 2019).
5. Hay CR, Palmer BP, Chalmers EA, Hart DP, LiesnerR, Rangarajan S, et al. The incidence of factor VIII inhibitors in severe haemophilia A following a major switch from full-length to B-domain-deleted factor VIII: a prospective cohort comparison. Haemophilia. 2015 Mar;21(2):219-226.
6. European Medicines Agency. Guideline on the clinical investigation of recombinant and human plasma-derived factor VIII products EMA/CHMP/BPWP/144533/2009. 2011. Available at: http://www.ema.europa.eu/docs/en_GB/document_library/Scientific_guideline/2011/08/WC500109692.pdf (accessed June 2019).
7. European Medicines Agency. Guideline on clinical investigation of recombinant and human plasma-derived factor IX products EMA/CHMP/BPWP/144552/2009 Rev. 1, Corr. 1 *. 2015.
NP-10763; 04/2021